Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piramida 72 d.o.o.: Produktivnost smo povečal za 50 odstotkov

S Slobodanom Antićem iz družbe Piramida 72 smo se pogovarjali o uvajanju poslovnih informacijskih sistemov MES v proizvodnjo in WMS v skladišče ter kakšne prednosti sta prinesla.

Pred uvedbo sistema MES so bile pri proizvodnji izdelkov stalne napake, zaradi česar smo imeli nizko produktivnost in nezadovoljne kupce. Napake so se ponavljale, zdaj tega ni več.
Produktivnost smo povečali za 50 odstotkov, je zadovoljen Slobodan Antić, direktor operacij v Piramidi 72.

Podjetje Piramida 72 iz Šabca sodi med uspešna srbska podjetja. Na domačem trgu je tržni vodja, skoraj polovico prihodkov ustvari z izvozom. Tudi letos načrtujejo rast prodaje, gradili bodo novo proizvodno dvorano. Uspešni so tudi, ker so v podjetje uvedli sistem za upravljanje proizvodnje (MES) ter sistem za upravljanje skladišča (WMS). Pri vpeljavi MES in WMS sodelujejo z ormoškim ponudnikom celostnih poslovnih informacijskih rešitev, družbo Trace BS.

Tudi na slovenskem trgu poznamo vlažilne robčke in šampone vaše znamke Fresh. Lahko na kratko predstavite podjetje Piramida 72 iz Šabca?
Podjetje Piramida 72 je družinsko podjetje, ki je nastalo leta 1993 z željo, da uporabnikom ponudi izdelke za osebno higieno in kozmetiko. Danes imamo okoli 350 zaposlenih in smo na srbskem trgu tržni vodja pri vlažilnih robčkih za otroke, tekočih milih, servietah in papirnatih robčkih. Lani (2023)smo ustvarili 32,4 milijona evrov prihodkov, letos (2024) jih načrtujemo 35,3 milijona evrov. Polovico prihodkov ustvarimo z vlažilnimi robčki, ki jih izvažamo na trge 15 predvsem evropskih držav, prodajamo tudi v Savdsko Arabijo. Z izvozom ustvarimo 43 odstotkov prihodkov. Letos bomo zgradili nov sedem tisoč kvadratnih metrov velik skladiščno-poslovni objekt.

Kako zelo kompleksni so vaši proizvodni programi?
Imamo štiri proizvodnje s povsem različnimi tehnološkimi procesi in tehnologijami.
Proizvodnja vlažilnih robčkov in kozmetike je serijska proizvodnja, ki je odvisna od velikosti mešalnika za izdelavo emulzij, kjer je izredno težko izdelati točno količino po želji kupca oziroma po velikosti pakiranja. Proizvodnja papirne konfekcije in embalaže je kosovna. Specifičnost proizvodnje naših izdelkov je, da moramo izpolnjevati stroge standarde, ki veljajo za kozmetično industrijo, proizvodnjo zdravil in živilsko industrijo. Smo edino podjetje v Srbiji, ki ima za proizvodnjo vlažilnih robčkov osvojen britanski standard BRC (British Retail Consocrtium Standard), ki je v naši panogi globalni standard.
Naš proizvodni program obsega 820 izdelkov: okoli 450 jih je v obratu mokrih robčkov, okoli 200 je kozmetičnih izdelkov, 150 kosov različne papirne konfekcije in okoli 20 izdelkov pihane embalaže. To zahteva uporabo veliko različnih surovin, načinov označevanja in pakiranja. Spoštovati je treba različne standarde kakovosti. Soočeni smo s posebnimi zahtevami za vzdrževanje čistoče in mikroklime v proizvodnih obratih. Proizvodni procesi so različni, izzive imamo zaradi različne stopnje zahtevnosti strojev ter njihovih kompleksnih nastavitev, na strojnih centrih je veliko število operacij, usposabljanje operaterjev za delo na strojih je kompleksno in dolgotrajno, zahtevno je načrtovanje proizvodnje.

Kakšno je bilo poslovanje pred uvedbo sistema MES v proizvodnjo?
Pred uvedbo sistema MES so bile pri proizvodnji izdelkov stalne napake, zaradi česar smo imeli nizko produktivnost in nezadovoljne kupce. Napake so se ponavljale, na primer v sestavi in označevanju izdelka. Izmet pri proizvodnji se je prikrival oziroma smo imeli o njem slabe evidence. Ni bilo mogoče nadzirati proizvodnje, ni bilo sledljivosti pri uporabi surovin, vzroke za napake v procesu je bilo težko ugotavljati. Izdelke smo morali pogosto predelovati. Celotne palete končnih izdelkov niso bile ustrezne. Ni bilo evidenc porabljenega materiala po posameznem izdelku, ni bilo evidenc dela zaposlenih po delovnih nalogih, ni bilo realne lastne cene po izdelku.
Evidence kontrole kakovosti (vhodna, procesna in končna kontrola kakovosti) niso bile prenesene v elektronsko obliko in so bile pogosto nerealne in polne napak.
Ni bilo poročil o produktivnosti po delovnih izmenah, ni bilo spremljanja števila delovnih ur in prihodov oziroma odhodov na delo.
Vse te težave smo odpravili z uvedbo sistema MES.

Kaj vam je prinesla uvedba sistema MES v proizvodnjo?
Zdaj imamo popolno sledljivost proizvodnje, od surovin do končnih izdelkov, kar omogoča teste sledljivosti skladnosti s postopki QMS in BRC. Prav tako realno obračunavamo stroške izdelkov na podlagi podatkov iz delovnih nalogov, ki vsebujejo informacije o porabi materiala in delovnem času. Zdaj lahko pripravljamo poročila iz proizvodnje, kako smo načrtovali in kako je bilo izdelano po operacijah, imamo poročilo o izmetu, imamo kritične kontrolne točke …
Zdaj dobimo prikaz dejanske porabe surovin po delovnih nalogih in primerjavo z obstoječimi komponentami zaradi izločanja škarta v proizvodnem procesu in za nadzor nad komponentami. Imamo prikaz podatkov za izračun lastne cene izdelka, neposrednih stroškov materiala in stroškov dela, kar je prvi pogoj za izdelavo kalkulacije stroškov v knjigovodstvu. Zmanjšale so se napake pri delu z upoštevanjem sledljivosti tokov od trenutka vnosa surovin v skladišče do trenutka oddaje končnega izdelka. Imamo popoln nadzor nad proizvodnim procesom.

Za koliko ste z uporabo MES povečali produktivnost?
Pred uvedbo sistema MES smo naredili približno 22 tisoč do 26 tisoč kosov vlažilnih robčkov na izmeno in imeli pri tem zastoje. Trenutno ista proizvodna linija proizvede približno 35 tisoč kosov na izmeno, in to brez izpadov. Povečanje produktivnosti proizvodnje je bilo več kot 60-odstotno. Če pogledamo celotno podjetje, smo produktivnost povečali za 50 odstotkov, odpadke v proizvodnji smo zmanjšali za 80 odstotkov, prenesli smo kontrolne liste službe za kontrolo kakovosti v elektronsko verzijo in izpolnjevanje prek prenosnih naprav. Zaradi učinkovitega sistema načrtovanja in preglednosti skladišča surovin ni zamud v proizvodnji. Vse fizične zaloge surovin so usklajene z računovodskim stanjem v sistemu ERP. Oblikovali smo na uspešnosti temelječ sistem spodbud za zaposlene v proizvodnji.

Katere rešitve podjetja Trace BS uporablja Piramida 72?
Podjetje Piramida 72 že od leta 2016 sodeluje s podjetjem Trace BS. Uporabljamo njihovo programsko opremo Trace Solutions, ki vsebuje različne rešitve. Najprej smo vpeljali Trace WMS za centralno vodenje skladišča. V letih od 2020 do 2024 smo v vseh proizvodnih obratih uvedli rešitev Trace MES. Uporabljamo tudi rešitev Trace Attendance in Access, ki sta učinkovito orodje za spremljanje gibanja zaposlenih in spremljanje prihodov oziroma odhodov na delo ter nadzor delovnega časa zaposlenih, Trace Quality za spremljanje in izvajanje postopkov kakovosti ter Trace Mainteance za spremljanje in upravljanje vzdrževanja strojev.

Katere cilje želite doseči z nadgradnjo rešitev Trace BS?
Podjetje Piramida 72 se trenutno ukvarja s povezovanjem rešitve Trace s stroji za namen zagona in zaustavitve dela ter avtomatskega spremljanja izpadov strojev prek sistema Trace MES. Avtomatizacija delovnih postopkov in spremljanje procesov prek rešitev Trace v proizvodnji ter vse koristi, ki izhajajo iz uporabe sistema Trace, postavljajo pred nas nove izzive in zahteve glede digitalizacije drugih procesov, kot so kadrovski proces (podjetje je uspešno razvilo in povezalo kadrovski modul v sistemu ERP z rešitvijo Trace), modul R & R za razvoj novih izdelkov, logistični način za statično distribucijsko usmerjanje in sledenje nakladanja ter modul za sledenje reklamacij kupcem in povezovanje z dobavitelji.

Z zaposlenimi družbe Trace ves čas sodelujemo pri uvedbi rešitev Trace ter pri prilagajanju in izboljševanju uveljavljenih rešitev oziroma pri nadaljnjem razvoju. Treba je priznati, da je podpora sodelavcev podjetja Trace BS izjemno strokovna in učinkovita.

Leave a comment

Stopite v stik

Opekarniška cesta 5
2270 Ormož
Slovenija, EU

Telefon: +386 (0)2 741 17 61
E – pošta: info@trace.si